ZNAK PRISTUPAČNOSTI ZA OSOBE S INVALIDITETOM
Službeni glasnik BiH, broj 54 od 28..07..2017. godine
Na osnovu člana 29. stav (5) Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na cestama u Bosni i Hercegovini (“Službeni glasnik BiH”, br. 6/06, 75/06, 44/07, 84/09, 48/10 i 18/13), ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine donosi
PRAVILNIK
O OBILJEŽAVANJU VOZILA KOJIM UPRAVLJA LICE SA INVALIDITETOM ILI KOJIM SE PREVOZI LICE SA INVALIDITETOM
Član 1.
(Predmet)
Ovim Pravilnikom uređuje se način i postupak obilježavanja vozila kojim upravlja lice sa invaliditetom ili kojim se prevozi lice sa invaliditetom, uvjeti dobijanja znaka kojim se
obilježavaju ova vozila (u daljem tekstu: znak pristupačnosti), njegov izgled, način postavljanja i korišćenja, period važenja, vođenje evidencija izdatih znakova pristupačnosti, te način obilježavanja parkirališnog mjesta za ova vozila.
Član 2.
(Znak pristupačnosti)
(1) Znak pristupačnosti se izdaje licu sa oštećenim ekstremitetima, čiji su ekstremiteti, bitni za upravljanje vozilom, oštećeni najmanje 60% (u daljem tekstu: lice sa oštećenim ekstremitetima) i licu sa stepenom invaliditeta 100%, a koje se prevozi vozilom (u daljem tekstu: lice sa invaliditetom).
(2) Pravo na znak pristupačnosti imaju i udruženja lica s invaliditetom.
(3) Znak pristupačnosti se postavlja na vidnom mjestu u donjem desnom uglu prednjeg vjetrobranskog stakla vozila.
(4) Znak pristupačnosti se izdaje na period od 5 godina i daje pravo parkiranja vozila na mjestu označenom za parkiranje vozila sa znakom pristupačnosti.
(5) Znak pristupačnosti važi samo kada vozilom upravlja lice sa oštećenim ekstremitetima ili se lice sa invaliditetom prevozi u vozilu.
(6) Pravo koje proizilazi iz znaka pristupačnosti ne može koristiti osoba koja nije lice iz stava (1) ovog člana.
(7) Znak pristupačnosti, izdat licu sa oštećenim ekstremitetima, važi za više vozila, uz uvjet da su podešena da njime upravlja lice sa oštećenim ekstremitetima.
…
Integralni tekst Uredbe, zajedno sa prilogom slikovnog prikaza znaka pristupačnosti, uslova upotrebe I obavezne prateće dokumentacije možete preuzeti klikom na donji tekst – link: LINK
UREDBA
O PROSTORNIM STANDARDIMA, URBANISTIČKO – TEHNIČKIM USLOVIMA I NORMATIVIMA ZA SPRJEČAVANJE STVARANJA ARHITEKTONSKO-URBANISTIČKIH PREPREKA ZA LICA SA UMANJENIM TJELESNIM MOGUĆNOSTIMA
I. OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Ovom Uredbom utvrđuju se prostorni standardi, urbanističko-tehnički uslovi i normativi za sprječavanje stvaranja arhitektonsko-urbanističkih prepreka koje mogu ometati ili sprječavati kretanje, boravak i rad (u daljnjem tekstu: pristupačnost) lica umanjenih tjelesnih mogućnosti pri zadovoljavanju njihovih osnovnih životnih, radnih i drugih potreba.
Odredbe ove Uredbe ne mogu predstavljati ograničenje za primjenu uslova većeg stepena pristupačnosti kod planiranja i projektovanja građevina javne, poslovne, stambene i stambeno-poslovne namjene, svih drugih javnih površina kao i svih građevinsko-zanatskih i instalaterskih radova, te uslova i načina jednostavnog prilagođavanja pristupačnosti građevina stambene i stambeno-poslovne namjene.
Član 2.
Pristupačnost, unapređivanje pristupačnosti i jednostavno prilagođavanje pristupačnosti građevina iz člana 1. ove Uredbe obezbjeđuje se obaveznim projektovanjem i izvođenjem tih građevina na način da sadrže obavezne uslove te pristupačnosti i/ili da zadovoljavaju uslove upotrebe pomagala različitih kategorija lica umanjenih tjelesnih mogućnosti na način i u slučajevima propisanim ovom Uredbom.
Kada su uslovi pristupačnosti ujedno i dio puta za izlaženje u slučaju opasnosti, tada moraju ispuniti i zahtjeve po posebnom propisu
Vlasnik građevine dužan je održavati uslove pristupačnosti i ne smije smanjivati uslove upotrebe pomagala različitih kategorija lica umanjenih tjelesnih mogućnosti.
………………………………………………………………………………………………………………………..
Integralni tekst Uredbe, zajedno sa prilogom slikovnog prikaza pristupačnosti, uslova upotrebe pomagala I obaveznih elemenata pristupačnosti možete preuzeti klikom na donji tekst – link:
UREDBA O PROSTORNIM STANDARDIMA, URBANISTIČKO – TEHNIČKIM USLOVIMA I NORMATIVIMA ZA SPRJEČAVANJE STVARANJA ARHITEKTONSKO-URBANISTIČKIH PREPREKA ZA LICA SA UMANJENIM TJELESNIM MOGUĆNOSTIMA (PDF-format) – preuzmi
|
ORTOPEDSKA POMAGALA
Na osnovu Odluke o utvrđivanju osnovnog paketa zdravstvenih prava (“Službene novine Federacije BiH”, broj 21/09 od 01. 04. 2009. godine) osobe s invaliditetom imaju prava i na određena ortopedska pomagala (izvod iz zakona, tačka III):
U okviru osnovnog paketa zdravstvenih prava osiguranim licima pripada pravo na:
Korištenje ortopedskih i drugih pomagala, stomatološko-protetsku pomoć i stomatološko-protetske nadomjestke saglasno Listi ortopedskih i drugih pomagala koji se mogu propisivati u okviru obaveznog zdravstvenog osiguranja i koja je sastavni dio ove odluke (Prilog 1).
OSLOBAĐANJE OD PLAĆANJA CESTARINE
ZA OSOBE S INVALIDITETOM I NJIHOVA UDRUŽENJA/SAVEZE
Federalno ministarstvo prometa i komunikacija Na osnovu člana 110. stav 1. alineja 13. Zakona o cestama Federacije Bosne i Hercegovine (“Službene novine Federacije BiH”, br. 12/10, 16/10-isp i 66/13), federalni ministar prometa i komunikacija donijelo je Pravilnik o sistemu naplate cestarine na autocestama, brzim cestama i objektima s naplatom u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Pravilnikom je regulisano da su osobe s invaliditetom težeg oblika oslobođene plaćanja cestarine (Član 7.) kao i postupak oslobađanja od plaćanja cestarine za fizička i pravna lica (Član 8.).
U ovom Prailniku, je decidno navedeno koje osobe s invaliditetom i vozila udruženja osoba sa invaliditetom imaju pravo na oslobađanje od plaćanja cestarine na autocestama, brzim estama i objektima s naplatom u Federaciji Bosne i Hercegovine postupak – način i dokumentacija kako to pravo ostvariti.
Kompletan Pravilnik možete preuzeti ovdje – ‘klikom’ na donji tekst, naslov:
PRAVILNIK O SISTEMU NAPLATE CESTARINE NA
AUTOCESTAMA, BRZIM CESTAMA I OBJEKTIMA S
NAPLATOM U FEDERACIJI BOSNE I HERCEGOVINE
(PDF format – 169 KB)
|
ZAKON
O ZABRANI DISKRIMINACIJE
Ovim zakonom uspostavlja se okvir za ostvarivanje jednakih prava i mogućnosti svim licima u Bosni i Hercegovini i uređuje sistem zaštite od diskriminacije.
Ovaj zakon primjenjuje se na postupanje svih javnih tijela na nivou države, entiteta, kantona i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, općinskih institucija i tijela, te pravnih lica s javnim ovlaštenjima, kao i postupanje svih pravnih i fizičkih lica, u svim oblastima.
Centralna institucija nadležna za zaštitu od diskriminacije je Ombudsmen za ljudska prava Bosne i Hercegovine.
Kompletan Katalog možete preuzeti ovdje – ‘klikom’ na donji tekst, naslov:
ZAKON O ZABRANI DISKRIMINACIJE (PDF format – 112KB)
MINISTARSTVO PRAVDE BiH – “eKonsultacije”
Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine u prethodnim godinama je uložilo znatne napore kako bi unaprijedio sistem transparentnosti, saradnje i otvorenosti prema građanima i organizacijama civilnog društva. Kruna tih napora je web platforma „eKonsultacije“, koja je razvijena uz ekspertnu podršku projekta „Izgradnja kapaciteta institucija vlasti za učestvovanje u dijalogu sa civilnim društvom“ (CBGI) finasiranog od strane Evropske Unije.
Platforma omogućava potpuno i pravovremeno informiranje građana i predstavnika organizacija civilnog društva putem interneta o procesu donošenja određenih pravnih akata, te osigurava pouzdan komunikacijski kanal za njihovo učešće u kreiranju javnih politika. Ideje, sugestije i dodatne informacije prikupljene na ovaj način biće korištene za unapređenju javnih politika koje su u nadležnosti institucija BiH.
Na stranicama pred Vama, imate na raspolaganju savremene alate da na jednostavan način podijelite svoje mišljenje o prijedlozima pravnih propisa koji se donose u institucijama BiH, a koji su u domenu vaših interesa.
|
|
|