PREPORUČUJEMO

Preuzmite zakone iz oblasti
prava osoba s invaliditetom
u BiH i FBiH


- ZDRAVSTVA
- ZAPOŠLJAVANJA
- PRAVA OSI
- PRISTUPAČNOSTI

Preuzmite zakone iz oblasti
prava osoba s invaliditetom
u BiH i FBiH

- DOMAĆI
- MEĐUNARODNI
- PUBLIKACIJE

Ukoliko nemate instatiliran
ovaj program, možete
ga besplatno preuzeti
(instalirati) ovdje:


(klikni na sliku za
preuzimanje programa)

 

 

 

 

27.07.2015. godine

ODRŽANE 11. SPORTSKE IGRE
PARAPLEGIČARA I OBOLJELIH OD DJEČIJE PARALIZE
ZENIČKO – DOBOJSKOG KANTONA


SLIKA1

U organizaciji Udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Zenica, a uz podršku Ministarstva nauke kulture i sporta Zeničko-dobojskog kantona, Grada Zenice, firmi 'BH Telekom' i 'Arcelor Mittal' doo, održane su tradicionalne 11. sportske igre paraplegilčara i oboljelih od dječije paralize Zeničko-dobojskog kantona.

Igre su održane 21.07.2015. godine na sportskim terenima Kamberovića polje, a učestvovalo je preko 50 takmičara iz udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Zenice, Doboj Juga, Vareša, Kaknja, Zavidovića i Žepča.

Takmičenja su se održala u atletici i šahu.

Takmičenje u atletici je održano u disciplinama:
trke u invalidskim mehaničkim kolicima na 100, 200 i 400 metara, te u bacačkim disciplinama - bacanja kugle, diska, koplja i čunja, pojedinačno i ekipno.

Takmičenja su se odvijala u klasifikacijama prema propisima Međunarodnog paraolimpijskog komiteta.
Na stadionu su bili obezbjeđeni povoljni uslovi za takmičare, uključujući osvježenje za sve učesnike igara. Tokom takmičenja nije bilo povreda takmičara i takmičarki..
Sportske igre otvorio je Miralem Galijašević, premijer Zeničko-dobojskog kantona uz prisustvo predstavnika Grada Zenica Zijada Softića i Hasana Topalovića, jednog o najzaslužnijih ljudi za održavanje sportskih igara od njihovog samog početka tj. od prvih igara održanih 2005. godine, te gospođe  Elvire Bešlija, generalnog sekretara Saveza paraplegičara i oboljelih  od dječije paralize Federacije Bosne i Hercegovine – Saveza čije su članice sva udruženja koja su učestvovala na 11. kantonalnim sportskim igrama.

Pored visokih temperatura i teških uslova za takmičenje, takmičari su postigli zavidne rezultate i svi učesnici su iskazali zavidno zalaganje i uspješno priveli kraju sve takmičarske discipline.

Rezultati:

Muškarci:

Trke u mehaničkim invalidskim kolicima
Kategorija: T-52
100 metara
200 metara
400 metara

1. Jukić    Marinko *

2. Fazlić   Ferid

3. Talić    Redžib

1. Jukić   Marinko *

2. Fazlić   Ferid

3. Talić    Redžib

1. Jukić   Marinko *

2. Fazlić   Ferid

3. Talić    Redžib

Kategorija: T-53
100 metara
200 metara
400 metara

1. Jorgić              Srećko

2. Omerašević   Salko

3. Tubak            Draženko

1. Omerašević   Salko

2. Jorgić              Srećko

3. Spahić            Samir

1. Jorgić              Srećko

2. Spahić            Samir

3. Omerašević   Salko

Bacačke discipline
Kategorija: F - 51
DISK
ĆUNJ

1. Arifović    Advan

2. Kulačić   Dženan

3. Skula     Edib

1. Arifović    Advan

2. Skula     Edib

3. Kulačić   Dženan

 
Kategorija: F - 52
DISK
KUGLA
KOPLJE

1. Mandžuka  Tahir

2. Đulbić        MIrsad

3. Žižo           Nermin

1. Mandžuka  Tahir

2. Đulbić        MIrsad

3. Žižo           Nermin

1. Mandžuka  Tahir

2. Žižo           Nermin

3. Đulbić        MIrsad

Kategorija: F - 53
DISK
KUGLA
KOPLJE

1. Skulić         Edib

2. Skeledžija  Jasmin

3. Muratović   Sabit

1. Skulić         Edib

2. Skeledžija  Jasmin

3. Avdić           Alija

1. Skeledžija  Jasmin

2. Skulić         Edib

3. Avdić           Alija

Kategorija: F - 54
DISK
KUGLA
KOPLJE

1. Škiljo        Rukib

2. Krličević   Mehmedalija

3. Telalović  Muamer

1. Krličević   Mehmedalija

2. Škiljo        Rukib

3. Muratović Sulejman

1. Krličević   Mehmedalija

2. Škiljo        Rukib

3. Muratović Sulejman

* Napomena: Marinko Jukić je učestvovao kao 'neklasifikovani' takmičar

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Žene:

Bacačke discipline
Kategorija: F - 51
DISK
ĆUNJ

1. Kurtić          Mejrem

2. Džidić          Samira

3. Čamdžić     Elmedina

1. Kurtić          Mejrem

2. Džidić          Samira

3. Čamdžić     Elmedina

 
Kategorija: F - 53
DISK
KUGLA
KOPLJE

1. Topalović  Sefija

2. Kahrić      Jasmina

3. Telalović  Elvedina

1. Kahrić      Jasmina

2. Topalović  Sefija

3. Telalović  Elvedina

1. Telalović  Elvedina

2. Topalović  Sefija

3. Kahrić      Jasmina

Šahovsko takmičenje:

1. Bajramović Halid
2. Arifović Advan
3. Telalović Muamer

Nakon završenih takmičarskih disciplina svi učesnici su na prigodnom ručku, u restoranu 'Tapas', sumirali utiske i tom prilikom su podjeljenje medalje i diplome pobjednicima u svim takmičarskim disciplinama i kategorijama.

Harun Aliefendić, predsjednik Organizacionog odbora igara i predsjednik Udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Zenica, istakao je da je veoma bitno što su nadležni organi vlasti i privrednici prepoznali vrijednost ovakvih događaja koji okupljaju osobe sa invaliditetom i svojom podrškom omogućili kontinuitet u organizaciji ovog sportskog takmičenja. Istakao je da je kompletan proces organizacije uspješno realizovan i da su sportske igre bile dobro medijski bile u svim svojim segmentima.
Kroz određene aktivnosti i ove godine smo dobili podršku svih nivoa vlasti, a to pokazuje i primjer da je igre zvanično otvorio premijer Zeničko-dobojskog.

slika2

FOTO - ALBUM SA SPORTSKI IGARA "ZENICA 2015."
MOŽETE POGLEDATI NA NAŠOJ STRANICI "ALBUMI"
ili
NA LINKU: SPORTSKE IGRE  ZE-DO KANTONA - 2014.

 

Izvješta dostavio:.
Harun Aliefendić
Predsjednik U.O.

Tekst postavio i prilagodio:
administrator web-site

Stručna služba Saveza

nazad na sport